Idea Bank przejmuje Getin Leasing

I 30 września 2022 r., gdy przymusowej restrukturyzacji poddano – ze względu na ich fatalną sytuację finansową – odpowiednio Idea Bank i GNB. Później Pekao (przejął główny biznes Idei) i VeloBank (“następca” GNB) wypowiedzieli umowy VB Leasingowi i przestali Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły we wrześniu skupować wierzytelności leasingowe. To odcięło spółkę od finansowania (nie udało się pozyskać zewnętrznych, rynkowych źródeł), więc teraz nie jest w stanie pozyskiwać nowych klientów, a jedynie obsługuje dotychczas zawarte umowy leasingowe.

Zakończenie umowy

W innych spółkach tę rolę zaczyna przejmować dystrybucja. Najwięcej takich firm jest w Wielkopolsce i Małopolsce – wynika z raportu „Polscy pionierzy przedsiębiorczości – 35-letnie firmy w Polsce” EY i Fundacji Firmy Rodzinne. Wyzwania związane z opieką zdrowotną, takie jak pandemia, zarówno wirusowa, jak i bakteryjna, mogą się powtórzyć. Naszym zdaniem między innymi taniej ofercie Getin Leasing zawdzięcza swój sukces w ostatnim czasie.

Na Węgrzech obniżka stóp procentowych

Akcji Idea Leasing za 107,5 mln zł, zmniejszając swój udział do 74,99 proc. – Połączyliśmy dwie silne, równorzędne, doświadczone organizacje o ponadprzeciętnym potencjale rynkowym – komentuje Marek Bauer, któremu powierzono funkcję prezesa Zarządu Idea Getin Leasing S.A. Współpracując z Idea Getin Leasing, Fi Finance Polska ma możliwość oferowania swoim klientom jeszcze lepszych i bardziej zindywidualizowanych warunków leasingowych. Cenimy sobie transparentność i profesjonalizm tej firmy, co przekłada się na satysfakcję i zaufanie naszych klientów.

  1. PZA kwestionuje milionowe dywidendy dla kontrowersyjnego biznesmena oraz podejrzewa działanie na szkodę spółki i publikację nieprawdziwych informacji.
  2. Leasing to kompleksowa forma finansowania, która w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans, a zakup Grupy Getin Leasing jest tylko potwierdzeniem chęci umocnienia pozycji Idea Banku w tej dziedzinie.
  3. W ścisłej czołówce liderów ulokował spółkę także wynik osiągnięty w segmencie agro – 0,6 mld sfinansowanych aktywów, co oznacza rekordowy wzrost sprzedaży o ponad 130% r/r.
  4. Pozostajemy z Państwem w kontakcie mailowym i telefonicznym.

Nowe naklejki na samochód od maja. Sprawdź, czy twój samochód powinien ją również mieć

Według PZA problemem nie był sam mechanizm tzw. Ubruttowienia, ale gospodarowanie środkami przeznaczonymi z VAT-u. Spółki miały skonsumować te pieniądze, tzn. Spłaciły zobowiązania wobec finansujących je banków kontrolowanych EUR/USD: para walutowa przechodzi do aktualizacji lokalnych WZT wtedy przez Leszka Czarneckiego oraz de facto umożliwiły wypłatę dywidendy przez VB Leasing (o czym piszemy dalej). Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku.

Spółki VB Leasing i VB Leasing Automotive znaczącym płatnikiem VAT

W 2020 roku branża leasingowa sfinansowała pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 t o łącznej wartości 33,3 mld zł, co stanowiło wynik o 5,7 proc. Zdaniem ZPL, segment ten odnotował relatywnie dobry wynik, pomimo niemal 20-proc. Na tle rynku, Idea Getin Leasing wypadła zdecydowanie lepiej – w pierwszym półroczu ub.

Puls Biznesu informuje, że Leszek Czarnecki, odkupując na początku roku resztę akcji Getin Leasing, nie był zadowolony z poziomu marży w spółce. Jak czytamy w PB, marże osiągane w Idea Leasing są dwa razy wyższe. Informujemy, że za wybrane czynności zostanie pobrana opłata według stawki określonej w Tabeli opłat i prowizji (kliknij i sprawdź w zakładce Getin Rent) oraz w Umowie. Skontaktujemy  się  z  Tobą  i  przypomnimy o kończącej się umowie najmu oraz możliwości refinansowania przedmiotu.Pobierz instrukcję, by dowiedzieć się jak sprawnie i bez dodatkowych kosztów zwrócić pojazd. Z tego powodu PZA zdecydował o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłych członków zarządu VB Leasing. – Dążymy do odzyskania pieniędzy, które zostały wypłacone akcjonariuszom ze szkodą dla wierzycieli – tłumaczy Robert Midura-Rashed.

Miejscem postoju samochodów i sprzętu poleasingowego, w tym z windykacji są place firmy w Grójcu, w Kątach Wrocławskich i w Pietrzykowicach koło Wrocławia. Przed połączeniem prawnym, spółki przeanalizowały swoje procesy i przygotowywały się do integracji w obszarach IT, sprzedaży, operacji i procesów wewnętrznych. Połączenie nastąpiło przez przeniesienie całego majątku Getin Leasing S.A.

Przewiduje, że w wyniku połączenia powstanie silnie wyspecjalizowany podmiot, który poprawi ofertę i wyniki finansowe. Bank szacuje, że w średnim okresie oszczędności wynikające z synergii mogą sięgnąć około 25 mln zł rocznie, zaś synergie przychodowe mogą wynieść około 3 mln zł rocznie. Idea Getin Leasing powstała 1 lutego 2018 roku dzięki połączeniu Idea Leasing S.A. (które z kolei wywodzą się odpowiednio z #IdeaBank i #GetinBank).

Powstanie PZA było konieczne, aby znalazł się nabywca VeloBanku (transakcję uzgodniono z końcem marca i nabywcą zostanie amerykański fundusz private equity Cerberus Asset Management). Czytaj dalej Leasing samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza do aplikacji mObywatel 2.0 nową usługę dla przedsiębiorców. Jak podkreśla, to przełom w dostępie do informacji. Ministerstwo Cyfryzacji przekazało informację w sprawie nowych zasad weryfikacji tożsamości klientów banków i innych instytucji finansowych. Zaczną one obowiązywać już w czerwcu.

Gdyby nie ten ruch, miałaby stratę rzędu 34,8 mln zł netto, ale ostatecznie udało się osiągnąć zysk w wysokości 112,7 mln zł. Działaniem tym miała być jednorazowa zmiana sposobu wyceny spółek zależnych, która dała spółce w sprawozdaniu finansowym dochód blisko 148 mln zł. Problemem okazały się też wydarzenia z 30 grudnia 2020 r.

Przypominamy, że według wcześniejszej umowy spółki leasingowe rozliczały transakcje tego typu według wierzytelności netto. Sprawa dotyczy de facto spółek VB Leasing oraz zależnej od niej VB Leasing Automotive, dla uproszczenia w tym tekście określamy je mianem “spółek leasingowych”. Oferowały klientom leasing oraz pożyczki, które z uwagi na przyjęty dość nietypowy na tym rynku model operacyjny i biznesowy, finansowane były niemal wyłącznie przez Idea Bank oraz Getin Noble Bank. Kredytodawcy ci, obaj kontrolowani wtedy przez Leszka Czarneckiego, od 2016 r.

Jako kolejny element przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku (w wyniku której powstał VeloBank, do którego przeniesiono główny biznes GNB). Celem połączenia jest uproszczenie struktury spółek prowadzących działalność leasingową, w której Idea Bank posiada zaangażowanie kapitałowe oraz osiągnięcie synergii kosztowych, podano wcześniej. Zachęcamy do korzystania z serwisu aukcyjnego VB Leasing, gdzie znajdą Państwo pojazdy Idea Fleet. Oferujemy aukcje przedmiotów poleasingowych, fachowe doradztwo i proste procedury. Wytwarzanie energii elektrycznej pompuje wyniki poznańskiej spółki za I kw. Enea poprawia znacząco zysk netto, a elektrownie systemowe stanowią obecnie o sile, które poprawia wyniki spółki.

Przełom nastąpił miesiąc temu, w marcu 2016, kiedy Leszek Czarnecki (poprzez swoją spółkę LC Corp) odkupił pozostałe 50,72% udziałów Getin Leasing od Getin Noble Bank. Następnie w dniu 13 kwietnia 2016 Idea Bank poinformował, że podpisał umowę kupna 49,99% udziałów Getin Leasing od Leszka Czarneckiego (LC Corp). Oznacza to, że Getin Leasing trafi praktycznie w całości (99,19%) do Getin Holding/Idea Bank.

Wśród nich, z kolei, największe dwie grupy stanowi leasing na maszyny rolnicze i leśne oraz leasing na maszyny i sprzęt budowlany. Pozostałe leasingi są udzielane na sprzęt IT, wodne środki transportu oraz inne ruchomości. Warto wspomnieć, że przejmując 2 lata temu VB Leasing, Idea Bank ze swoją spółką Idea Leasing stał się jeszcze bardziej znaczącym graczem w tym sektorze na naszym rynku. Leasing to kompleksowa forma finansowania, która w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans, a zakup Grupy Getin Leasing jest tylko potwierdzeniem chęci umocnienia pozycji Idea Banku w tej dziedzinie. Według wstępnych informacji proces przejęcia może potrwać około trzy lata i zostanie podzielony na kilka etapów.

– Wzrosty, które uzyskujemy nie są wynikiem przypadku, a konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju – mówi Marek Bauer, – W 2018 r. Zamierzamy rosnąć szybciej niż rynek, przy założeniu, że branża – szósty rok z rzędu! – wciąż będzie odnotowywać dwucyfrowe wzrosty. Skoncentrujemy się na kluczowych dla nas segmentach, jak środki transportu lekkiego, ciężkiego oraz maszyny i urządzenia, gdzie oczekujemy zwiększenia potencjału inwestycyjnego – dodaje Marek Bauer.

Koniunktura na rynku nadal jest trudna, a kłopoty mają nawet wielkie sieci handlowe. O zamknięciu swoich sklepów informuje francuski E. Leclerc, wcześniej sieć zredukował także Carrefour. Wchodząc w skład branżowego klastra, którego partnerami są międzynarodowo rozpoznawalni gracze, startupy mają szansę wzmocnić swą wiarygodność. To niezwykle istotne szczególnie w Azji, gdzie zaufanie w biznesie jest niezbędne do podjęcia współpracy – mówi Maciej J. Nowakowski z Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki. Kraje G7 wsparły unijną inicjatywę wykorzystania dochodów z zamrożonych aktywów Rosji na zakupy broni dla Ukrainy.

– Idea Getin Leasing to doświadczony, kluczowy gracz rynku leasingu w Polsce. Jako jedna organizacja będziemy efektywnie wykorzystywać przewagi obu połączonych spółek, know-how podmiotów z dużym doświadczeniem na rynku i portfelem ponad 130 tys. Aktywnych klientów – mówi Grzegorz Dziok, wiceprezes Zarządu Idea Getin Leasing S.A. – Aktywnie uczestniczymy w procesie konsolidacji polskiego rynku leasingu, który – obok kredytu – jest rynkiem strategicznym z punktu widzenia wspierania polskich inwestycji – podkreśla Marek Bauer. – Konsekwentnie budujemy nowoczesną, ambitną i sprawną organizację, zajmującą dziś czołowe miejsce w branży leasingowej i pożyczkowej.

Biorąc pod uwagę specyfikę obu podmiotów działalność nowo powstałej firmy będzie miała charakter bardziej kompleksowy, a jej oferta trafi do znacznie większego grona odbiorców. VB Leasing (wcześniej jako Idea Getin Leasing) korzysta z własnego serwisu aukcyjnego, wystawiając pojazdy, przyczepy i naczepy, maszyny i urządzenia, sprzęt gastronomiczny, sprzęt medyczny i kosmetyczny, wózki widłowe, meble i inne urządzenia. Licytować w aukcjach mogą wyłącznie przedsiębiorcy. Warto jednak dodać, że większość aukcji jest z opcją “kup teraz”, co umożliwia natychmiastowy zakup, a także możliwość negocjacji ceny.